Od 2009 r. zgodnie z decyzją Rady Miasta Poznania obowiązuje w mieście elektroniczny system czipowania psów. Składa się on z trzech najważniejszych elementów: czipów identyfikacyjnych, które wprowadza się pod skórę psu, elektronicznej bazy danych oraz czytników mikroczipów.
Wszczepione urządzenie zawiera piętnastocyfrowy numer, który po zaczipowaniu zwierzęcia zostanie wprowadzony do elektronicznej bazy, czyli do miejskiego rejestru psów. Są w nim zawarte dane o zwierzęciu i jego właściciela. Baza ta trafi nawet do europejskiego rejestru psów, co będzie sporym ułatwieniem przy ewentualnym wyrabianiu psu paszportu. Odczytu danych z czipa dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika zwanego inaczej skanerem. Dzięki czipowi Straż Miejska od razu może ustalić, kto jest właścicielem czworonoga.
Waszego pupila należy koniecznie poddać szczepieniu p/ko wściekliźnie i czipowaniu, czyli tzw. rejestracji. Psa czipuje się tylko raz w ciągu jego życia. Zabieg ten jest bezpieczny i bezpłatny dla właścicieli zameldowanych w Poznaniu. Zaszczepienie psa, raz na rok, przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe. Za brak aktualnego zaświadczenia o szczepieniu Waszego pupila Straż Miejska może ukarać Was mandatem w wysokości nawet do 500 zł.
Aby zarejestrować (wykonać czipowanie) psa konieczne są:
- Dokument tożsamości właściciela,
- Aktualne świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie lub książeczka zdrowia psa wystawiona na osobę pełnoletnią,
- Do zabiegu czipowania psa przyprowadza osoba pełnoletnia.
Zapraszamy także na główną stronę programu czipowania psów w Poznaniu: www.kejter.pl